Valamar: Očuvanje bioraznolikosti
U sklopu raznih aktivnosti koje provodi na očuvanju bioraznolikosti lokalnih područja u Valamaru je u blizini turističkih objekata lani podignuto više od četristo nastambi za ptice, kukce i druge male životinje.
Valamar je u 2023. godini u blizini svojih objekata tako postavio 250 kućica za ptice, devedeset kućica za šišmiše, sedamdeset hotela za kukce te trideset kućica za ježeve, što čini više od četristo nastambi za kukce, ptice i druge male životinje, a cilj projekta je očuvanje bioraznolikosti lokalnih područja.
“U Valamaru provodimo niz projekta i inicijativa usmjerenih prema očuvanju okoliša i bioraznolikosti. Uz pomoć naših gostiju, svake godine sadimo stabla i trenutno se brinemo za više od osamdeset tisuća stabala, provodimo akcije čišćenja plaža i podmorja, podržavamo lokalne proizvođače hrane te surađujemo s više od sto obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava. S partnerom WWF Adria zalažemo se za zaštitu Jadranskog mora i očuvanja bioraznolikosti, a nedavno smo se priključili projektu repopulacije crvenih vjeverica u suradnji s Gradom Porečom, Zoološkim vrtom Zagreb i udrugom Centar Zdravlja Harmonija“, istaknula je Tea Pestotnik Prebeg, direktorica sektora kvalitete i održivosti u Valamaru.
S ciljem povećanja održivosti u segmentu nabave proizvoda iz ribarstva te zaštiti Jadranskog mora i očuvanja bioraznolikosti lani je sklopljen sporazum o partnerstvu sa Svjetskom organizacijom za zaštitu prirode (WWF), što predstavlja prvu takvu suradnju u hotelskom sektoru u Hrvatskoj. Prema najnovijoj analizi poslovne medijske platforme Bloomberg Adria Valamar je također ostvario i najbolju ESG ocjenu u Hrvatskoj, dok je EcoVadis, globalna agencija za ocjenjivanje širokog spektra održivosti poslovanja ovu kompaniju nagradila srebrnom medaljom, čime je Valamar postao prva hrvatska turistička tvrtka čije su održive prakse prepoznate na svjetskoj razini.