Kvarner: Europska regija gastronomije 2026.
Višegodišnje aktivnosti na razvoju i promociji gastronomije koje su dovele destinaciju do razine spremnosti za brendiranje i pozicioniranje regije kao gastro destinacije Kvarner će zaokružiti titulom Europske regije gastronomije za 2026. godinu.
TZ Kvarnera zajedno sa partnerima Primorsko-goranskom županijom, Fakultetom za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu i Zadrugom proizvođača - udruženjem vinara Kvarner Wines potpisala je ugovor o pristupanju poslovnoj platformi Europska regija gastronomije i osvajanju titule Europske regije gastronomije 2026. godine.
„Iznimno sam zadovoljna, ovaj je ugovor istodobno veliko priznanje, ali i kruna jednog dugotrajnog procesa koji Turisrička zajednica Kvarnera s partnerima - Primorsko-goranskom županijom, Fakultetom za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Zadrugom proizvođača - udruženjem vinara Kvarner Wines, proizvođačima lokalnih namirnica, ugostiteljima, lokalnim turističkim zajednicama - vodi već dulje od desetljeća. Iako je službeni početak 2026. godine, već od danas, od trenutka potpisivanja ugovora počinjemo uživati sve privilegije koje status Europske regije gastronomije donosi. Posebno u smislu vidljivosti, ali i utjecaja na sveukupnost turizma unutar naše županije“, istaknula je dr.sc. Irena Peršić Živadinov, direktorica Turističke zajednice Kvarnera nakon potpisivanja ugovora s dr.sc. Diane Dodd, predsjednicom IGCAT (International Institut of Gastronomy, Culture, Arts and Tourism), institucije koju prepoznaje i s kojom surađuju UNESCO i UNWTO.
Raznovrsna hrana i autohtona vina
Važan je to iskorak koji gostima jasno i s ponosom ističe jednu od najvećih prednosti regije, a to je izvrsna raznovrsna hrana i lokalna autohtona vina. Niz višegodišnjih aktivnosti u području razvoja i promocije gastronomije poput projekata Kvarner Gourmet i Kvarner Food, Kvarner Wines, dobivenih oznaka kvalitete poput Michelina, Gault&Millau, JRE, oznaka izvornosti prehrambenih proizvoda, destinaciju su dovele do razine spremnosti za iskorak na međunarodno tržište, međunarodno brendiranje i razvoj lokalne zajednice u pogledu održivosti i daljnjeg isticanja gastronomije kao motiva dolazaka gostiju. Međunarodne oznake kvalitete pridonose ugledu i privlačnosti turističke destinacije. Sve to će se sada zaokružiti izuzetnom titulom Europske regije gastronomije i potvrditi istinski identitet regije na europskoj i svjetskoj razini.
Smjernice koje proizlaze iz strateških dokumenata, kako nacionalnih, tako i regionalnih, a posebice novog Akcijskog plana razvoja gastronomije Primorsko-goranske županije, prepoznaju ulogu i značaj gastronomije kao mnogo šireg područja od same pripreme i konzumacije hrane i vina. Promocija i razvoj eno-gastronomije podrazumijeva zaštitu i promociju lokalne hrane i kulture, održivi razvoj, povećanje kvalitete i vidljivosti, zatim poticanje međusektorskog povezivanja turizma, poljoprivrede, gastronomije, kulture, obrazovanja, zdravstva i drugih sektora.
Vijest o ispunjavanju svih postavljenih obaveza koje su prethodile potpisivanju ovog važnog dokumenta, kao i otvaranje procesa što će pomoći kako daljnjem razvoju gastronomije, tako i sveukupnosti turizma, oduševila je i župana Zlatka Komadinu.
„Već godinama sustavno, u suradnji s TZ Kvarnera, radimo na brendiranju i pozicioniranju Primorsko-goranske županije kao gastro destinacije, tako da slobodno možemo reći da smo ponosni da smo postali Europska regija gastronomije za 2026. godinu. Uz izvrsne restorane i konobe u regiji koje nose oznake Kvarner Gourmet i Kvarner Food, značajno su tome doprinijeli i naši slavni chefovi koji su u cijeloj toj priči ekstra klasa. Ovo je nagrada svima njima i svima nama“, istaknuo je Komadina.
Prvo izdanje renomiranog vodiča za Kvarner
Regija Kvarner ovih je dana dobila dobila i svoje prvo izdanje renomiranog svjetskog gastronomskog vodiča Gault&Millau Croatia 2023 - Kvarner. Vodič je objavljen na hrvatskom i engleskom jeziku, a sadrži recenzije i fotografije osamdeset restorana, konoba, zalogajnica, POP lokala i slastičarnica od Opatijske rivijere i Riječkog prstena, preko Crikveničko-vindolske rivijere pa do Gorskog kotara te otoka Krka, Cresa, Lošinja i Raba. Široki raspon uvrštenja ugostiteljskih objekata temelji se na međunarodnom motu Gault&Millau vodiča - “luksuz je u kvaliteti, a ne u cijeni“. U vodič je uvršteno i deset vinarija kvarnerske regije.
Promocija vodiča i dodjela priznanja chefovima najbolje ocijenjenih restorana regije Kvarner održana je u restoranu Kukuriku u Kastvu, u vlasništvu poznatog chefa Nenada Kukurina.
Najbolje ocijenjeni restoran regionalnog vodiča za Kvarner je Nebo chefa Denija Srdoča, sa četiri toke, odnosno kuharske kape, odnosno 17/20 bodova. Slijedi ga deset restorana s po tri toke. Prvi u tom nizu je Alfred Keller iz lošinjskog hotela Alhambra i chef Michael Gollenz sa 16.5/20 bodova. Konoba Zijavica iz Mošćeničke Drage ocijenjena je sa 16/20 bodova. Po 15.5/20 bodova osvojili su restoran Draga di Lovrana i chef Luka Goleš iz Lovrana, restoran Matsunoki i chef Orhan Cakiroglu iz lošinjskog hotela Bellevue, restoran Nobilion i chef Daniel Skokić iz hotela Ikador u Iki, te restoran Plavi podrum iz Voloskog i chef Mato Bebek. Vlasnica Plavog podruma, vrhunska sommelierka Daniela Kramarić prošle je godine osvojila poseban Trofej Gault&Millau Croatia za promicanje hrvatske gstronomije. Ocjena 15/20 bodova pripala je restoranima Ganeum Food & Wine bar chefa Roberta Benzije, koji je osvojio Trofej veliki chef sutrašnjice 2020., Johnsonu iz Mošćeničke Drage, Konobi Valle Losca iz Voloskog i chefu Hariju Beniću, te restoranu Navis iz istoimenog opatijskog hotela, čiji je chef Tino Sinožić 2019. osvojio GM Trofej mladi talent godine.